Hemorojus

Hemorojus yra išangės kanalo kraujagyslinių audinių(pagalvėlių) pilnumas, perteklius. Ilgą laiką manė, kad hemorojus yra šios srities venų išsiplėtimas. Vėliau paaiškėjo, kad hemorojaus mazgas susideda ne tik iš kraujagyslinio audinio, bet ir iš sustorėjusio pogleivio, raumenų skaidulų, jungiamojo audinio

 Hemorojaus atsiradimo priežasčių yra daug :

    • Vidurių užkietėjimas: tuštinantis kietomis išmatomis bei stanginantis išangės pagalvėlės stumiamos išangės kanalų žemyn, sutrūkinėja hemorojaus mazgo raumenų skaidulos ir mazgai iškrenta iš išangės
    • Viduriavimas taip pat skatina mazgų didėjimą
    • Paveldimumas: dažna kombinacija hemorojaus ir kojų varikozės
    • Stovimas arba sėdimas, sunkus fizinis darbas
    • Neštumas arba hormoniniai pokyčiai
    • Kepenų cirozė
    • Padidėjęs spaudimas mažajame dubenyje

Ši liga žinoma nuo Hipokrato laikų. Hemorojumi sirgo Napoleonas Bonapartas, Kopernikas, Kazanova. Tai yra dažniausiai pasitaikanti tiesiosios žarnos liga. Statistikos duomenimis šia liga dažniau serga 45-65 metų amžiaus, baltieji, aukštesnės socialinės klasės vyrai. Tarp afroamerikiečių dažniau serga žemesnio socialinio sluoksnio gyventojai. Kai kurie autoriai teigia, kad 50 procentų vyresnių kaip 50metų planetos gyventojų serga kurio nors laipsnio hemorojumi.

Hemorojus būna vidinis ir išorinis. Vidinis hemorojus būna keturių laipsnių:

    • I laipsnio, kai vidiniai mazgai nedideli
    • II laipsnio, kai mazgai tuštinantis iškrenta į išorė, bet savaimei sugrįžta
    • III laipsnio, kai iškritę mazgai sugražinami tik ranką
    • IV laipsnio, kai hemorojaus mazgai nuolat iškritę ir jų atgal į išangės kanalą sugražinti neįmanoma

Kokie yra hemorojaus požymiai?

Viso pirmą tai yra kraujavimas iš išangės defekacijos metu ir hemorojinių mazgų iškritimas, išskyros iš išangės. Kraujavimas yra pirmas ligos simptomas. Pradžioje nedidelis kraujo kiekis pastebimas ant tualetinio popieriaus, ypač pasituštinus kietomis išmatomis . Ligai progresuojant, kai mazgai yra nuolat iškritę, gan gausus kraujavimas gali būti nesusijęs su tuštinimusi. Dėl hemorojaus ligonis gali smarkiai nukraujuoti, tad atsiranda mažakraujystės požymiai-bendras silpnumas, galvos svaigimas, pablyškimas. Išskyros būna esant III- IV laipsnio hemorojui. Oda aplink išangės sudirginta, atsiranda išangės niežulys.


Kaip mes gydome hemorojų?

Priklausomai nuo hemorojaus laipsnio, liga gali būti gydoma konservatyviai, mažai invaziniais metodais ir chirurginių būdu.

Konservatyvus gydymas

Konservatyvus gydymas ( žvakutės, tepalai) taikomas kai yra I laipsnio hemorojus. Tai viduriu funkcijos reguliavimas, kad išvengti stanginimosi tuštinantis. Tai galima pasiekti vatuojant maistą, kur yra daug skaidulų ( vaisiai, daržovės, grudai), rekomenduojama vatuoti daug skysčio( 1500-2000ml .per diena)

Neoperaciniai (mažai invazyvūs) gydymo metodai

Guminių žiedų ligatūrų metodas( Barron operacija) ,kai ant hemorojaus mazgo “kojytės” specialiu vakuuminiu cilindru uždedamas guminis žiedas, kuris per keletą dienų jį “užsmaugia” – užblokuojama jo kraujotaka ir šis nukrenta. Tačiau kai hemorojaus mazgai didesni, nei galima apimti guminiu žiedu, dėl tokio gydymo galime sulaukti daugiau komplikacijų nei naudos.

Krioterapija, kai hemorojaus mazgai suardomi, užšaldanti skystu azotu.

Transrektalinė hemorojaus dearterializacija THD – tai naujausias gydymo metodas. Doplerio pagalba surandomos 6 kraujagyslės (arterijos),“maitinančios“ kraujų hemorojaus mazgus, jos persiūdamos ir berišamos. Jeigu yra iškritusių mazgų jie keliami į išangės kanalą. Netekę kraujotakos išoriniai mazgai ištuštėja ir išorėj lieka tik odos raukšlelės. Šitas metodas yra idealus gydant II-III laipsnio hemorojų. Šiuo metu gydomi ir ligoniai, turintis IV laipsnio hemorojų. Po transrektalinės hemorojaus dearterializacijos trumpesnis ir lengvesnis pooperacinis laikotarpis. Kai kurie pacientai, turintis II-III laipsnio hemorojų po operacijos išvis nejaučia skausmo ir po 24-48 valandų būna darbingi. Reikalui esant dearterializacija galima kartoti. Šitas metodas netinka tiems ligoniams, kuriems ankščiau buvo taikomas koks nors kitas gydymo metodas. Nors hemorojus – gyvybei nepavojinga liga, nuo jos nemirštama,neretam ji gerokai apsunkina gyvenimą. Jei hemorojus atsirado, jis vystosi ir toliau. Ateina laikas, kai jo atsikratyti galima tik išoperavus.

Operacinis gydymas

Klasikinė operacija Milligan-Morgan būdu , kai išpjaunami 3 išoriniai ir vidiniai hemorojiniai mazgai, nesisiuvant žaizdų ( atviroji) ir susiuvant žaizdas (uždaroji). Tinka bet kuriai hemorojaus stadijai.

Lazerinė hemorojinių mazgų koaguliacija – kai lazerio energijos poveikyje hemorojiniai mazgai “užvirinami”. Tinka bet kuriai hemorojaus stadijai. Kiekvienam pacientui mes papasakojame apie visus įmanomus taikyti metodus, jų pliusus ir minusus, tad pacientas gali rinktis, kas jam priimtiniau.